2015 BOOK DISTRIBUTION

 
Video update of 2015 Book Distribution..

Experience first-hand the joy your donation brings to the children!  Since our start-up in 2007, more than 130 volunteers from all over the world have participated in our book distributions, including former World Champion Heavyweight boxer Lennox Lewis, former Jamaican Prime Minister P.J. Patterson and former Jamaican Prime Minister Andrew Holness.

Why not join us and personally distribute books in September 2015? Click here to see the 3 min video highlights from the Books4Kids Jamaica book distribution to 6,533 children at 72 schools across Jamaica in September 2014.



Date Day Time Name of School Town Parish  
 WEEK 1 (SEPTEMBER 7 - 11)      
Sept. 7   Mon 9:00 a.m. Spot Valley Basic School   Spot Valley  St. James  
Sept. 7  Mon 11:00 a.m. Rose Hall Basic School
Rose Hall St. James   
Sept. 8  Tue 10:00 a.m. Falmouth Infant School Falmouth Trelawny  
Sept. 8    Tue a.m. Marinata Learning Centre  Lilliput St. James  
Sept. 8    Tue 1:00 p.m. Calabar ECI School   Rio Bueno Trelawny   
Sept. 9   Wed a.m. Ulster Springs  Ulster Spring  Trelawny   
Sept. 9    Wed a.m. Freeman’s Hall Infant School   Albert Town Trelawny   
Sept. 9    Wed p.m. Albert Town Infant School   Albert Town Trelawny   
Sept. 9    Wed p.m. Spring Garden Infant School   Rock Spring Trelawny   
Sept. 9    Wed a.m. Somerton All Age & Infant School Somerton St. James   
Sept. 9   Wed a.m. Industry Basic School Somerton St. James   
Sept. 9   Wed a.m. Goodwill All Age & Infant School Chatham St. James   
Sept. 9  Wed p.m. Hampden Infanct School Hampden Trelawny  
Sept. 10  Thu 10:00 a.m. Chatsworth Primary & Infant Maroon Town St. James   
Sept. 10  Thu p.m. Maroon Town Basic School Maroon Town St. James   
 Sept. 10 Thu p.m. Maldon Basic School  Maroon Town  St. James  
 Sept. 10 Thu 1:00 p.m. Catherine Hall Primary & Infant School   Montego Bay  St. James  
 Sept. 10 Thu  a.m. Sterling Reading School  Reading  St. James  
Sept. 10  Thu a.m. Faith Kinder Prep School  Montego Bay St. James   
 WEEK 2 (SEPTEMBER 14 - 18)
 
 Sept. 14  Mon  10:00 a.m. Green Pond Primary & Infant School  Green Pond, Montego Bay  St. James  
 Sept. 14
 Mon  1:00 p.m. Rose Heights Basic School  Montego Bay  St. James  
 Sept. 14
 Mon  10:00 a.m. Providence Heights Infant School  Montego Bay  St. James  
 Sept. 15  Tue  10:00 a.m. Montego Bay Infant School (5yo)  Montego Bay  St. James  
 Sept. 15  Tue p.m. Buckingham All Age School  Montego Bay St. James  
 Sept. 16  Wed 10:00 a.m. Lucea Infant School Lucea  Hanover  
 Sept. 16  Wed a.m. Upper Rock Spring Primary & Infant School Upper Rock Spring  Hanover  
 Sept. 16 Wed 1:00 p.m. Bethel Infant School Hopewell, Round Hill Drive Hanover  
 Sept. 17  Thu  a.m.  Vaughansfield Primary & Infant School Flamstead Garderns  St. James  
 Sept. 17  Thu  p.m.  Flamstead Kids Basic School Flamstead Gardens P.A., St. James  St. James  
 Sept. 18  Fri  10:00 a.m. Colgate Basic Ocho Rios  St. Ann  
 Sept. 18
 Fri  a.m. Race Course ECI Oracabessa  St. Mary  
 Sept. 18  Fri p.m. Orcabessa School (TBC)  Oracabessa  St. Mary  
WEEK 3 (SEPTEMBER 21 - 25)
 
 
 Sept. 21  Mon  10:00 a.m.  Cambridge Infant School  Cambridge  St. James  
 Sept. 21  Mon 12:00 p.m.  Bickersteth Infant School  Bickersteth  St. James  
 Sept. 21  Mon 1:00 p.m. Lethe Primary & Infant School Lethe  St. James  
Sept. 21  Mon  1:00 p.m. Barrett Town Primary School Barrett Town St. James  
Sept. 22   Tue  10:00 a.m. Montego Bay Infant School (4yo) Montego Bay  St. James  
 Sept. 22  Tue 1:00 p.m. Mount Zion Primary and Infant School Montego Bay  St. James  
 Sept. 23  Wed  10:00 a.m. Savanna-La-Mar Infant School 50 Rose St., Savanna-La-Mar  Westmoreland  
 Sept. 23  Wed  1:00 p.m. Petersfield Primary & Infant School Petersfield P.O. Westmoreland  
 Sept. 23 Wed  9:00 a.m. Haddo Primary & Infanct School Rable P.O. Westmoreland  
 Sept. 23  Wed 11:00 a.m. Kew Park Primary & Infant School  Kew Park, Lambs River P.O. Westmoreland  
 Sept. 23  Wed 1:00 p.m.  Holy Hill Infant School Bigwoods, Holly Hills Westmoreland  
 Sept. 24  Thu  1:00 p.m. Caledonia All Age & Infant School Darliston Westmoreland  
 Sept. 24  Thu  11:00 a.m.  St. John's Infant School Darliston  Westmoreland  
Sept. 24   Thu  1:00 p.m. New Works Primary & Infant School New Works, Darliston  Westmoreland  
 Sept. 24  Thu  p.m.  Enfield Primary and Infant School  Darliston  Westmoreland  
 Sept. 24  Thu  a.m.  Peggy Barry Primary & Infant School  Grange Hill  Westmoreland  
 Sept. 24  Thu  a.m.  Upper Top Lincoln ECI  Grange Hill  Westmoreland  
 Sept. 24  Thu  p.m.  Mint Road ECI  Grange Hill  Westmoreland  
 Sept. 24  Thu  p.m.  Mr. Eagle ECI  Grange Hill  Westmoreland  
 Sept. 25  Fri  10:00 a.m.  Dover Castle Basic School  Spanish Town  St. Catherine  
 Sept. 25  Fri  10:00 a.m.  Redwood Primary School  Spanish Town  St. Catherine  
Sept. 25   Fri  1:00 p.m.  Eltham Infant School  Spanish Town  St. Catherine  
 WEEK 4 (SEPTEMBER 28 - OCTOBER 2)  
 Sept. 28  Mon  a.m.  Port Antonio Infant School  Port Antonio Portland  
 Sept. 28
 Mon  p.m.  Hope  Bay Disciples of Christ Port Antonio Portland
 Sept. 28
 Mon  p.m.  Little Folks Caring and Learning Port Antonio Portland  
Sept. 28
 
 Mon p.m.   Bondbrook Infant Port Antonio Portland  
Sept. 28   Mon a.m. Salt Spring Primary & Infant Salt Spring St. James  
Sept. 28   Mon a.m.  Granville All Age & Infant Granville St. James  
 Sept. 28  Mon  p.m. Central Basic School Norwood  St. James
 
Sept. 29   Tue  a.m. Piedmont Basic School Piedmont  Trelawny  
 Sept. 29  Tue  a.m. Waldensia Primary School Piedmont  Trelawny  
 Sept. 29  Tue p.m.  Sudbury Primary & Infant Sudbury   St. James  
 Sept. 29  Tue p.m.  Spring Mount Primary & Infant Spring Mount, John's Hall P.O. St. James  
 Sept. 30  Wed  a.m. Mount Airy Basic School Negril  Wesmoreland
 
 Sept. 30  Wed  p.m. Little Bay All Age School Little Bay, Little London Westmoreland  
Sept. 30  Wed  a.m. Pondside Primary & Infant Pondside, Great Valley Hanover  
Sept. 30  Wed  a.m. Esher Full Gospel Basic Esher Hanover
 
 
Sept. 30  Wed p.m.  Grange Basic
 Hanover  
Sept. 30  Wed p.m.  Cacoon Primary & Infact Cacoon Dist., Dias P.O. Hanover  
 WEEK 5 (OCTOBER 5 - 9)  
 Oct. 5  Mon  TBC  Allman Town Infant School  Allman Town  Kingston  
 Oct. 5  Mon  TBC
 Calabar Infant School  Rae Town  Kingston  
Oct. 5  Mon   TBC
 Mona Common Basic School  Mona Commons  Kingston  
 Oct. 5  Mon  TBC
 All Saints Infant School  Denham Town  Kingston  
 Oct. 6  Tue  TBC
Mount Charles Basic School Kingston  
 Oct. 6  Tue  TBC
John Mills Infant School Kingson  
 Oct. 6  ?  TBC
St. Anne's Infant School Kingston  
 Oct. 6  Wed  TBC
Denham Town Infant School   Kingston   
 Oct. 6  Wed  TBC
Mount Horeb Infant School  Mount Horeb St. James
 
 
Oct. 7   Wed  TBC
West haven Children's Home for the Disabled Copse Hanover  
 




Please contact ragni@thepalmyrafoundation.com to learn more.